Jak na učení bez učebnic. Jak na české reálie bez českých reálií.

11. března 2014 v 20:00 |  Naše domácí česká škola
Z Čech jsme si dovezli spoustu sešitů a knih, ale když jsem se po absolvování zkoušek za zameškané brazilské pololetí dala do plánovaní našeho českého učení, zjistila jsem s hrůzou, že vlastně nemáme učebnice vlastivědy a přírodovědy, pouze nějaké postarší, které, podle syna, stejně během hodin nepoužívali. Zděsila jsem se a hned se jala psát paní učitelce, která mi ochotně poslala podrobný tématický plán, ale že prý témata zpracovávají podle individuálních podkladů. Tak jsme se vrhla do hledání a ledacos našla, po kouskách, dokonce jsem si stáhla nějaký výukový program. Něco se i hodilo míň, něco víc, každopádně jako nejkompletnější se mi zdály tyto stránky (ale jsou jich celé řady):
Já sice osobně moc nejsem na interaktivní počítačovou výuku (asi je to stářím;o), ale dětem se takové věci obecně o hodně víc líbí, a když už nemáme ten kolektiv dětí, které se společně učí, ani paní učitelku, která umí věci zajímavě předložit... tak jsou takové pomůcky často záchranou. Kde bych vzala kus slídy nebo uhlí? Jak čtvrťákovi poutavě předložit magmatické horniny? Jediné, co jsme doma našli byla žulová deska na kuchyňské lince. Takže i obyčejná prezentace v powerpointu se závěrečnou prověrkou jakoby spadla z nebe.
Výbornou pomůckou jsou mapy a atlasy, u nás hlavně tím, že jsou "dobrovolným" čtivem, Daníka prostě listování v atlasech baví, jen mne mrzí, že jsem nepořídila nějaký podrobnější jen České republiky, určitě to příště udělám a všem doporučuju. No a samozřejmě knížky a další knížky. Odborné (třeba o nerostném bohatství ČR) asi dětem nevnutíme, ale třeba Ferda mravenec s názvy všech možných broučků a jejich zvyklostmi a samozřejmě moje oblíbené Obrázky z českých dějin a pověstí.

O filmových pohádkách jsem se už zmiňovala, pomáhají k rozšiřování slovní zásoby a i pohádkové reálie jsou v základě prostě reálie české. No a navíc to děti neberou jako učení, ale zábavu... škola hrou? (taky součást reálií, kluci v Čechách chodí do školy J. A. Komenského)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vltava Vltava | E-mail | Web | 8. dubna 2014 v 2:05 | Reagovat

Skolni potreby a ucebnice pro jakoukoliv tridu zakoupite nebo si muzete objednat na www.vltava.us.Do domluve s postostovnym zasleme i mimo uzemi USA.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama