Jak na české dějiny...

11. března 2014 v 20:07 |  Naše domácí česká škola
V minulém článku jsem začala psát o webových stránkách, které nám doma v učení pomáhají. O největším hitu jsem se rozhodla napsat samostatně, totiž o stránkách http://dejiny.ceskatelevize.cz/208552116230001/ s dějinami udatného českého národa, které jsme navštívili na doporučení české paní učitelky. Tušila jsem, že krátké kreslené filmy budou mít úspěch, přecejen nepůsobí jako učení se do školy;o), ale nenapadlo mne, jak je celý ten program komplexní. Nejsem moc příznivcem žádné televize, ale momentálně denně do nebes vynáším tu českou za tak skvělý nápad a zpracování. Nejedná se totiž jen o 110 kraťoučkých filmů z českých dějin uváděných českým lvem, ale ke každému filmu existuje na oněch stránkách kvíz, křížovka, hry a další zajímavosti k tématu, k době nebo k osobám s ní souvisejícím.
Staršího syna, kterému filmy jako součást učiva byly určeny, to všechno nadchlo, ale nepočítala jsem, že český lev tolik zaujme i šestiletého Honzu. Samozřejmě, že si toho asi moc nepamatuje, ale s oblibou hraje třeba virtuální deskovou hru Cesta časem a už mazácky odpovídá na otázky: Jaká doba přišla po době bronzové? Jak se jmenoval vnouček svaté Ludmily? Ve kterém století žil Dalibor? Nepočítám oblíbenou Drahomíru (Kdo nechal zabít sv. Ludmilu?), tak se totiž jmenuje autobusová zastávka v Karlových Varech (a dříve kino, které tam stojí) kousíček od našich, a já jistě už zmiňovala vášeň obou mých synů pro názvy zastávek.
No a já, i když si nepřipadám, že by šly české dějiny nějak mimo mne, a v posledních letech jsem se při provázení po Praze zase ráda ke spoustě věcí z historie vracela, jsem si zopakovala (nebo lépe: znova naučila) během filmů o spoustě událostí, dat a jmen. Filmy Honza přejmenoval podle jejich velikosti na "filmíčky", on vůbec rád vymýšlí česká pojmenování, začátkem loňského roku byli naším velkým hitem Pat a Mat, kterým ovšem neřekl jinak než "pánečci", přestože, narozdíl ode mne, i rozezná který je Pat a který Mat.
Snažím se vždycky trochu k tématu dovysvětlovat, nejlépe si předem něco vyhledat a přečíst, když jsem teď za paní učitelku, nebo aspoň nějak uceleně a zodpovědné zašátrat v paměti. Jak jsou ty filmy zkratkovité (necelé tři minuty i s úvodem), snaží se vystihnout jistou náladu, vypíchnout jméno, datum, ale samozřejmě to chce o všem s dětmi vždycky ještě promluvit, opírajíce se třeba právě o kvízy, křížovky, "Poznávej"... Často zastavuju i tak krátký film uprostřed, abych vysvětlila nějaké těžké slovo nebo připomenula něco, co by jim pomohlo si danou věc líp zařadit. No a potom si všechno právě otázkami na webových stránkách i já i kluci zároveň opakujeme.
Když jsme posledně skypovali s babičkou a dědou, tak na ně Daník mazácky vytasil otázky jako: Kdo pozval Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu? Jak se jmenoval první český Přemyslovec (nebájný)? Je fajn, když se třeba objeví nějaké známé místo - ještěže Jan Lucemburský věznil Elišku Přemyslovnu se synáčkem, budoucím Karlem IV., zrovna v Lokti, kam jezdíme během každého našeho pobytu aspoň jednou! Daníka posledně zaujal Albrecht z Valdštejna, určitě hlavně proto, že když už ho museli zavraždit (máme radši díly, kde se nikdo nezabíjí, ale těch je bohužel málo), tak aspoň že tomu tak učinili v Chebu; a to nám připomnělo, že už jsme tam dlouho nebyli, tak jsme si cestu do Chebu naplánovali na příště s tím, že najdeme dům, kde se to všechno událo. Anebo v dílu Baroko v Čechách - to je přece ta věž, na kterou jsme se vyšplhali při naší poslední návštěvě Prahy! (Svatomikulášská zvonice)

A jiné věci známé a kupa těch neznámých, které jsme již zahrnuli do našich plánů - doufám jen, že náš příští pobyt bude dostatečně dlouhý a že budeme dostatečně při penězích;o)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hana Hanušová Hana Hanušová | E-mail | 17. března 2014 v 14:56 | Reagovat

Jedna  mudrá sova ze školky v paržské Tróji se doslechla o tom, že v Brazílii žijí děti, které rozumějí česky. Posílá jim mail.
Ahoj, kamarádi v Brazílii,
doslechla jsem se od vzdáleného příbuzného papouška, že v jeho kraji - na Kajmanských ostrovech - také slaví Masopust. Hned po naší masopustní slavnosti v Troji jsem se tam rozletěla, abych viděla i jejich masky.
Až do Karibského moře to byla ale taková dálka, že jsem přiletěla pozdě. Než jsem obletěla všechny tři ostrovy a bratrance našla, jejich masopustní průvod skončil. Nevadí, aspoň jsem poznala spoustu zajímavých zvířecích kamarádů.
Ostrovy se jmenují podle kajmanů. To jsou vlastně krokodýli a já jsem se jim radši vyhýbala, aby mě nesnědli.
Skamarádila jsem se se zelenými mořskými želvami. Jsou starší a moudřejší než já. Některým je i 200 let a mají krunýře tak obrovské, že jsem se na nich mohla pohodlně uvelebit a poslouchat jejich vyprávění o časech, kdy se ostrovům ještě říkalo Želví ostrovy, připlouvali na ně pirátské lodě a piráti si tam schovávali svoje uloupené poklady. V moři okolo nás plula hejna rybiček všech možných barev, delfíni, žraloci a dokonce i černí hadi s křídly. Želvy mi ale vysvětlily, že to nejsou hadi, ale létající ryby - rejnoci.
V okolním moři jsou pod i nad hladinou korálové útesy. Okolo nich se lidé potápí, pozorují ryby nebo hledají potopené lodě.
Lidem na Kajmanských ostrovech vládne anglická královna Alžběta, mluví mezi sebou anglicky a autem jezdí na opačné straně. Královna má na ostrově i svou botanickou zahradu, kde rostou orchideje a žijí modří leguáni. Jsou to malí dráčci bez křídel. Vypadají jako přerostlé tlusté ještěrky. Bát jsem se jich nemusela, jsou to totiž býložravci.
A že neuhodnete, koho jsem v té botanické zahradě také potkala? Kamarádku Štěpánku, která si na Kajmany přijela prohlédnout přírodu, zaplavat si s želvími miminky a zajezdit si na skateboardu. Než jsme se rozloučily, pomohla mi na mapě najít cestu domů ukázala mi rozcestník a pak už jsem jen sedla na křídlo letadla a nechala se odvést rychle do Prahy, na letiště Václava Havla, pak poletím sama do Troje. Už se mi stýskalo.        Vaše moudrá sova

http://www.omalovankykvytisknuti.info/morsti-zivocichove

2 Hana Hanušová Hana Hanušová | E-mail | 17. března 2014 v 14:58 | Reagovat

Sova neumí psát maily, udělala chyby, objevíte je nebo ne......

3 eva eva | 18. dubna 2014 v 2:35 | Reagovat

ahoj:) zaujaly me tve stranky taky ziju v brazilii a mam maleho syna:) budu rada kdyz me kontaktujes ewyc7@post.cz

4 BenyR BenyR | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:33 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama