Byla jednou jedna hodina tělocviku... (pokračování a slíbená historka)

11. února 2014 v 19:54 |  Pobyt v CR 2013
Nenechte se mýlit, Honzík se ze školy vracel se spoustou zážitků, pořád nám něco vyprávěl (tuším, že proto, že jsme se za á vyptávali a za bé trochu vycítil náš - můj neklid, úzkost. Nelze nevyprávět historku, která se stala rodinným hitem, a totiž: Honzíkova hodina tělocviku.
V zásadě se na tělocvik těšil, protože ho brácha vždycky strašně vychvaloval. Ráno, když se oblékal, jsem mu vysvětlovala, že se bude muset před tělocvikem převléknout, co si vezme, že to má v sáčku s sebou a tak. Dělala jsem to proto, že u nás v Brazílii se ve škole nejenom nikdy nepřevléká, ale dokonce ani nepřezouvá, tak aby ho to nevyvedlo zcela z míry, ale mám pocit, že jsem ho takhle vlastně vyvedla mírně z míry já už doma. Po vyučování jsme se dozvěděli, že se Honza nechtěl převléknout (což jsem již stejně předvídala), ale že nebyl zdaleka sám, takže v pohodě ;o)
Když přišlo na druhou hodinu, vypadalo to, že vše proběhlo bez problémů, všichni se převlékli a Honza tátovi cestou ze školy tvrdil, že to bylo dobré, že ale nic zvláštního nedělali... Doma se ovšem o hodině tělocviku rozpovídal, nejdřív to probral s bráchou a pak jsme téma probírali všichni společně. Že prý hráli fotbal. - Bezva, fotbal Honza hraje rád a je obstojně trénovaný hrou s bráchou a staršíma kámošema z našeho bloku. - Vyprávění pokračovalo: že prý vyhrál. - Paráda! A s kým si hrál? - Že prý hrál sám s paní učitelkou proti všem ostatním. - Cože? I proti holkám? - Ne, holky že prý měli jiný míč a hráli jinou hru. ... Takhle to chvilku pokračovalo, Honza spokojeně vyprávěl, ale pak byl čas oběda a už jsme se k fotbalu nevraceli.
Přiznám se, že nám to vrtalo hlavou, i když jsme oficiálně samozřejmě Honzovo vyprávění nijak nezpochybňovali. Druhý den večer jsem psala paní učitelce mail na jiné téma a nedalo mi to a optala jsem se na onu hodinu tělocviku. Ne, fotbal nehráli (to jsme tak nějak tušili), Honzík se účastnil, ale jednou se rozbrečel, asi nevěděl, co se po něm chce, neznal hru, kterou hráli... prostě začátky. Chvilku byl naštvaný, ale pak se vrátil do hry... Že by reakce na naše věčné vyptávání, co jste dělali ve škole? Paní učitelka chválila jeho bujnou fantazii, že je fajn, že případná škobrtnutí bere s nadhledem. Mne z toho všeho, přiznám se, bylo střídavě do smíchu a do pláče.
Vlastně to, že se občas dal do breku vždycky paní učitelka spokojovala s tím, že nerozumí, co má dělat, což ho nejdřív mrzí a rozbrečí a než to ona zaregistruje, Honza se naštve a pak ani nepřijímá pomoc. Dala jsem jí za pravdu a vysvětlila jí (i sobě), že byl doma ve školce jeden z nejstarších, díky jinému rozložení školního roku, a že byl zvyklý být ve všem první. Takže teď samozřejmě o to víc trpí - není zvyklý nevědět a mate ho to. Vlastně fakt, že syn byl spíš napřed ve mne podpořil myšlenku ho do školy v Čechách dát, říkala jsem si, že i když bude mít jazykový skluz, počítá do miliónu, sčítá a odčítá do dvaceti (a to všechno i česky a písemně), což běžně jeho vrstevníci nezvládají. Taky fakt, že umí obstojně louskat i psát všechna písmenka.
Takhle to bylo, Honza vždycky aspoň jednou za vyučování plakal a mně to rvalo srdce. Jenže on sám si nikdy nestěžoval a ani nenaznačil, že by třeba do školy jít nechtěl. Tak jsem si pořád říkala: vydržíme, uvidíme a doufala, že nikdy nepřijde s tím, že do školy nepůjde, protože Honza je velmi, velmi tvrdohlavý chlapík, už od peřinky (které jsme nikdy nepoužívali, u nás mimča spí v tílku a plence;o) a když si něco umane, těžko ho od toho člověk, zvlášť máma, odradí. Na druhou stranu bych nemohla reagovat příliš vstřícně - co kdyby se mu něco znelíbilo při nástupu do školy tady u nás, přece by nemohl jen tak nechodit (i když v Čechách by to šlo a přiznávám, že jsem tu možnost ještě před odletem brala jako zcela reálnou).

Postupně začal Honzík domů nosit věrohodnější příběhy, ale o tom zas příště...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama