Devítiletý Daniel a Máchův Máj

15. května 2013 v 3:19 |  Každodennosti
Devítiletý Daniel při naší odpolední chvilce s vyjmenovanými slovy narazil v pracovním sešitě na přísloví: Když se v máji blýská, tak si sedlák výská (bylo to uvedeno jako "známé přísloví", mně ale, přiznávám, známé nebylo). Kromě doplnění i/y tam byla otázka, jestli ví, jaký měsíc je máj. Nepochybovala jsem o tom, že to syn vědět bude, koneckonců portugalské "maio" lecčemus napoví. Jenže on k tomu dodal, že přece jasně, že Máj je ta básnička od Karla Hynka Máchy.
Zůstala jsem němě zírat - kde k tomu přišel, vždyť přece všechny "české informace" má (alespoň tady) ode mne a českou literaturu jsme zatím neprobírali! Ta je pro nás zatím omezena na pohádkové sbírky, Bohumila Říhu, Lichožrouty a podobné. "To mám z knížky, co čtu, jak potom umřel kvůli tomu ohni." Tedy z původně mojí knížky z dětských let: Obrázky z českých dějin a pověstí; synova interpretace Máchovy smrti byla mírně zmatená, využila jsem tedy příležitosti a popovídala si s ním o tom. Včetně vzpomínek na náš společný výstup na Radobýl při návštěvě Litoměřic před 4 lety.
Třeba mě za pár let bude Daniel poučovat o české historii a literatuře béžně - už se na to moc těším!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dája Dája | E-mail | 18. května 2013 v 19:28 | Reagovat

Ahoj Martino,
je super, že jsi se pustila do blogu, Daník je koukám taky takový čtenář jako naše Irča, která mě občas podobně překvapí. Těším se na další pokračování, my to máme přeci jen jednodušší, když jsme jen Česko-Slovenská rodina :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama